  • Veratron 85mm (3-3\/8") VMH-35D Diesel Multifunction Gauge [B00171101]
    Veratron
    Write a Review
    SKU:
    CWR102909
    UPC:
    Width:
    6.00 (in)
    Height:
    4.00 (in)
    Depth:
    6.00 (in)
    MPN:
    B00171101
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Out of stock
    Add to Wish List
    • Create New Wish List
    Share This Article
    • Overview
    • Product Videos
    Product Description
    85mm (3-3/8") VMH-35D Diesel Multifunction Gauge
    Specific information about your diesel engine is provided with alarms, either received from the SAE J1939 bus or locally set through the embedded menu. Both 12V and 24V systems are supported, and EasyLink connectivity allows your dashboard to be expanded with additional VMH 14 satellite displays to keep your sensitive data under control. The embedded high-performance GPS receiver further enhances the display capabilities by adding speed, position, and heading data.
    Powered by the latest microprocessor, the Veratron VMH 35 is blazingly fast. Yet even when set at full brightness, it draws a mere 170mA of power—a fraction of what comparably-sized TFT screens use.
    Features:
    • High-performance GPS embedded
    • 4x analog input for external sensors
      • Waterproof to IPX7
        • NMEA 2000 certified with embedded analog gateway
        • SAE J1939 CAN port
          • EasyLink output for up to 16 VMH 14 satellites
    In the Box:
    • VMH35-D Gauge
    • Mounting Spinlock
    • Wire harness
    • Safety Instructions
    *Sold as an Individual
    Specifications:
    • Box Set: No
    • Gauge Size: 3-3/8"
    • Gauge Type: Multifunction
    • Series: VMH-35
    • Voltage - Input Range (Volts): 12-24v
    • Box Dimensions: 4"H x 6"W x 6"L WT: 0.75 lbs
    • UPC: 7640190290466
    Owner's Manual (pdf)
    Product Videos
    Videos Hide Videos Show Videos
    • VMH 35 Diesel Dashboard Refitting
      Our sophisticated and modern VMH 35 in now available for diese...
    Custom Field
    MPN B00171101
    Product Reviews
    Write a Review
    ×
    Veratron