  • Lectrotab XKA Stainless Steel Trim Tab - 12 x 12 [XKA12X12]
    Lectrotab
    Write a Review
    SKU:
    CWR96037
    UPC:
    Width:
    15.00 (in)
    Height:
    6.00 (in)
    Depth:
    15.00 (in)
    MPN:
    XKA12X12
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Add to Wish List
    • Create New Wish List
    Share This Article
    • Overview
    Product Description
    XKA Stainless Steel Trim Tab - 12 x 12
    *Control switch not included
    Features:
    • Continuous rolled and pinned hinge provides added strength and eliminates the need for welding
    • Upper ram seal location cannot be damaged due to fouled ram or barnacle growth
    • Utilizes internal pressure equalization system
    • Internal brake system prevents unwanted tab movement when under way or backing down
    • Quiet operation
    • Actuators are fully load tested to push 1000 lbs of force
    Technical Specifications:
    • Trim Tab Size (L x W) - 12" x 12" (30 x 30 cm)
    • Boat Length - 18' to 32' (5.5 to 9.5 M)
    • Trim Tab Material - 12 gauge, 304 Stainless Steel
    • Actuator DC Voltage - 12 V
    • Actuator Stroke Length - 2.25" (57 mm)
    • Actuator Cable Length  - 23' (7 M)
    • Actuator Vertical Height - 11.875" (302 mm)