  • Lectrotab XKA Aluminum Alloy Trim Tab Kit w\/MLC-1 Control - 12 x 18 [XKASML12X18A]
    Lectrotab
    Write a Review
    SKU:
    CWR96337
    Width:
    5.00 (in)
    Height:
    4.00 (in)
    Depth:
    6.00 (in)
    MPN:
    XKASML12X18A
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Add to Wish List
    • Create New Wish List
    Share This Article
    • Overview
    Product Description
    XKA Aluminum Alloy Trim Tab Kit with MLC-1 Control - 12 x 18
    Features:
    • All Tabs sealed with a corrosive resistant epoxy coating
    • Equivalent strength to 10 gauge stainless steel
    • "No Break" polypropylene hinge tested over 300,000 cycles to a 90° bend without failure
    • Upper ram seal location cannot be damaged due to fouled ram or barnacle growth
    • Utilizes internal pressure equalization system
    • Internal brake system prevents unwanted tab movement when under way or backing down
    • Quiet operation
    • Actuators are fully load tested to push 1000 lbs of force
    Technical Specifications:
    • Trim Tab Size (L x W) - 12" x 18" (30 x 46 cm)
    • Boat Length - 20' to 40' (6 to 12 M)
    • Trim Tab Material - Marine grade 6005-T5 Aluminum Alloy
    • Actuator DC Voltage - 12 V
    • Actuator Stroke Length - 2.25" (57 mm)
    • Actuator Cable Length  - 23' (7 M)
    • Actuator Vertical Height - 11.875" (302 mm)
    • Control Dimensions (W x H) - 3.15" x 3.07" (80 x 77 mm)
    • Control Mounting Hole Cutout - 2" (50 mm)
    • Control Operating Voltage - 12 or 24 V