  • Airmar B175MW Med Ultra Wide 1kW, 20 Chirp Thru-Hull 12-Pin Transducer f\/Furuno TZTouch3 [B175C-20-MW-12F]
    Airmar
    Write a Review
    SKU:
    CWR103572
    Width:
    8.00 (in)
    Height:
    1.00 (in)
    Depth:
    8.00 (in)
    MPN:
    B175C-20-MW-12F
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Out of stock
    Add to Wish List
    • Create New Wish List
    Share This Article
    • Overview
    Product Description
    B175MW Med Ultra Wide 1kW, 20° Chirp Thru-Hull 12-Pin Transducer for Furuno TZTouch3
    The B175MW Tilted Element Thru-hull is a 1 kW transducer housed in one of AIRMAR’s most popular Tilted Element housings which includes a ceramic element fixed at a 20° angle. Because the transducer is installed almost flush with the hull, the tilted element corrects for the hull deadrise and orients the ceramic element vertically to ensure maximum echo returns to the transducer.
    Features:
    • Fixed 20° tilted version for 16° to 24° hull deadrise
    • 12 Pin Connector for Furuno TZTouch3 12" and 16" Displays
    • Depth and fast-response water-temperature sensor
    • 1 kW with depth tracking down to 400 m (1,300#39;)
    • Medium frequency: 60-100 kHz
    • 57° to 73° beamwidth (port/starboard)
    • 16° average fore/aft
    • 40 kHz of total bandwidth from one transducer
    • Medium frequency for superior mid-depth performance and excellent fish-target separation
    • Bronze housing for use on stepped, planing, or displacement hull
    • Low-profile, thru-hull housing yields good resolution at speed when installed properly
    • Exclusive Xducer ID® technology
    Specifications:
    • Brand: Airmar Technology
    • Acoustic Window: Urethane
    • Cable-Length: 9 m (30'), 10 m (33')
    • Common Use: Fishing
    • Connector: Furuno 12 Pin
    • Country of Origin: USA
    • Display Connector: 12 Pin
    • Functions: Depth, Temperature
    • Hole Size: 95 mm (3-3/4")
    • Hull Material: Fiberglass or wood
    • Material: Bronze
    • Max Deadrise Angle: 24°
    • Max Depth: 400 m (1300')
    • Max Vessel LOA: Up to 11 m (36')
    • Medium Frequency: 60-100 kHz
    • Medium Frequency Beamwidth: 57° to 73° (Port/Starboard) X 16° average (Fore/Aft)
    • Medium-Wide Beamwidth: 57° to 73° beam p/s 16° average f/a
    • Mounting Style: Tilted Element Thru-Hull
    • Power Rating: 1 kW
    • Single or Dual Frequency: Single
    • Tilt Angle: 20°
    • Tilted Element: Yes
    • Water Temperature: -10° to 40°C (14° to 104°F)
    • Weight: 2.7 kg (6 lbs.)
    Product Videos
    Custom Field
    MPN B175C-20-MW-12F
    Product Reviews
    Write a Review
    ×
    Airmar